today
-

به بهانه عدم پرداخت غرامت جانباختگان قطار تبریز ـ مشهد

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، باید که مادر باشی تا داغ فرزند عزیز از دست رفته را درک کنی، باید که  پدر باشی تا بدانی داغ فرزند با دل شرحه شرحه‌ات چه می‌کند، باید که خواهر باشی تا بفهمی وقتی برادر یا خواهر عزیزتر از جانت را در حادثه‌ای دلخراش از دست می‌دهی، چه عذابی می‌کشی تا روح و روان بهم ریخته‌ات آرام و قرار بگیرد.

حادثه تلخ و دلخراش بود، به تلخی از دست دادن جگرگوشه‌های مردم آذربایجان، حادثه خیلی تلخ‌تر از این حرف‌ها بود، حادثه‌ای که بسیاری از خانواده‌ها را بی‌سرپرست کرد، بسیاری از پدر و مادرها را در سوگ جگرگوشه‌هایشان نشاند و بسیاری از فرزندان را یتیم و بی‌سرپرست کرد.

عمق فاجعه را درک نکرد، آن وزیری که جلوی دوربین خبرنگاران ایستاد و گفت، « مردم نگران نباشند همه مسافران تحت پوشش بیمه‌اند و از این جهت جای نگرانی نیست.»

او عزیزی از دست نداده بود تا بداند که بیمه نمی‌تواند جای جگرگوشه و عزیز دل از دست را بگیرد و او را برگرداند.

انگار جان عزیزان از دست رفته با بیمه قابل برگشت است که او چنین استدلال می‌کند.

هنوز تلخی حادثه تلخ و مرگبار برخورد قطار تبریز، مشهد در ایستگاه «دهخوارفان»  سمنان فراموش نشده است.

هنوز مادران و پدران در سوگ عزیزانشان داغدار هستند، عزیزانی که عازم حج فقرا بودند و مشتاق زیارت هشتمین امام همام  عازم مشهد مقدس بودند، اما در اثر بی تدبیری مسؤولان و ناامن بودن جاده‌های ریلی و بی‌دقتی عوامل انسانی به آسمان‌ها پرکشیدند.

اکنون پنج ماه از آن حادثه دلخراش و مصیبت‌بار می‌گذرد و آن وزیری که دم از پرداخت بیمه و غرامت می‌زد نه تنها خبری از پرداخت آن نشده است، بلکه پیگیری اصحاب رسانه، نمایندگان استانی و حتی پیگیری مصدومان و بازماندگان این حادثه راه به جایی نبرده است.

در زمان وقوع این حادثه دلخراش و ناگوار، همه بیمه‌ها به نوعی خود را ملزم به برآورد هزینه کرده و پرداخت غرامت کردند، اما ظاهرا زمان برای آنها ثابت مانده و انگار نه انگار که پنج ماه از این حادثه جانسوز می‌گذرد.

عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی ایران نیز در همان روزهای نخستین حادثه ضمن ابراز تأسف از کشته شدن جمعی از هموطنانمان در حوادث دلخراش این حادثه این ضایعه دردناک را تسلیت گفته و از پیگیری پرداخت به موقع دیه جانباختگان و مصدومان خبر داده بود.

وی در ادامه افزوده بود: صنعت بیمه برای حمایت از این آسیب‌دیدگان آمادگی خود را اعلام کرده و اظهار امیدواری کرده بود که بیمه پارسیان بیمه‌گر راه‌آهن در حادثه قطار سمنان همچون گذشته در کمترین زمان ممکن نحوه پرداخت خسارت را بررسی کرده و با انجام وظیفه به موقع بتواند مرهمی کوچک بر درد و رنج خانواده این عزیزان باشد.

طبق گفته همتی، بیمه مسؤولیت فوت‌شدگان حادثه قطار هر دو دیه کامل معادل 193 میلیون تومان است و مصدومان نیز مشمول بیمه هزینه پزشکی تا سقف 50 میلیون تومان هستند، اما با وجود گذشت پنج ماه از این حادثه هنوز خسارت فوق‌الذکر پرداخت نشده است.

مردم آذربایجان رفتارهای دوگانه دولت یازدهم را نسبت به مردم شریف این استان فراموش نخواهند کرد ، رفتارهای دوگانه‌ای که باعث رنجش مردم این استان شده است.

نجومی‌بگیران دولت یازدهم اگر دستشان را از خزانه بیت‌المال کوتاه کنند مطمئناً سهمی هم از بیت‌المال به عنوان غرامت عزیزان درگذشته به فرزندان و بازماندگان آنها نیز می‌رسید.

چاپ 28 اردیبهشت 1396